سه شنبه 30 مهر 1398

در حالی به نیم‌سال دوم نزدیک می‌شویم که همه‌ی شما یک تغییر بسیار مهم و کاربردی در خود احساس می‌کنید: کشف دقیق روش مطالعه‌ی هر درس.

بدون شک همه‌ی دانش‌آموزان سخت‌کوش در نیم‌سال دوم برای بهتر شدن نمرات خود برنامه‌ریزی خواهند کرد. خبر خوشحال‌کننده برای شما این است که در ادامه‌ی راه دو منبع بسیار مفید و کاربردی در پیشبرد این هدف در اختیار خواهید داشت: کارنامه‌ی نیم‌سال اول مدرسه و کارنامه‌ی آزمون‌های آزمایشی

این دو کارنامه عملکرد دقیق شما در هر درس را برای‌تان به نمایش خواهد گذاشت. به خاطر داشته باشید که نمره‌ی هر درس، به‌خوبی بیانگر کاربردی بودن یا نبودن روش مطالعه‌ی شما در آن درس نیز خواهد بود. پس کاملاً واقع‌بینانه و موشکافانه عملکرد خود را بررسی کنید. اگر در درسی نمره‌ی تشریحی خوبی دارید ولی نمره‌ی تستی آن در آزمون‌ها مناسب نیست، عملکرد تستی شما نیاز به بازبینی دارد. منابع خود را بهینه‌سازی کنید. اگر از میزان مطالعه‌ی خود در درسی احساس رضایت دارید اما نمره‌ی آن رضایت‌بخش نیست روش مطالعه‌تان نیاز به بررسی دقیق‌تری دارد. نیم‌سال دوم، نیم‌سالِ موفقیت برای دانش‌آموزانی است که سنجیده و حساب‌شده عمل می‌کنند؛ بنابراین ادامه دادن یک روش مطالعاتی که بازدهی مناسبی ندارد اصلاً منطقی نخواهد بود.

پیشنهاد ویژه برای شما این است که به دنیای مطالعاتی رتبه‌های برتر قدم بگذارید و علت موفقیت‌شان را دریابید. همچون صیادان خبره اصلی‌ترین روش‌های مطالعاتی را که باعث موفقیت‌شان شده شکار کنید. در  این بخش اولویت را بر همذات‌پنداری و پیدا کردن مشابهت‌ها بگذارید. شما دانش‌آموزان سخت‌کوش نیز مثل دانش‌آموزان برتر انگیزه‌ی قوی برای جلو رفتن و پیشرفت دارید. مثل آن‌ها به برنامه‌ی راهبردی پایبندید و هدف خود را به وضوح ترسیم کرده‌اید. پس در پیدا کردن مسیر مناسب برای رسیدن به این هدف دقت فراوان به خرج داده و بهترین‌ها را انتخاب کنید.

در نقطه‌ی بسیار مهمی از مسیر سال تحصیلی قرار دارید. محل قرارگیری فعلی شما نقش بسیار تعیین‌کننده‌ای در پیمودن ادامه‌ی مسیر دارد. استفاده از تجربیات رتبه‌های برتر دقیقاً مثل استفاده از یک میان‌بر مطمئن و دقیق به سمت مقصد است.