سه شنبه 30 مهر 1398

زمانی که صحبت از یادگیری و مطالعه می شود، اولین و مهمترین مساله ای که باید در ذهن داشته باشیم این است که در این زمینه باید بین مهارتهای مطالعه، تکنیکهای مطالعه و روش های مطالعه تمایز قائل شویم.

ادامه مطلب...

بعد از مطالعه‌ی کتاب درسی حتماً خودآزمایی‌ها را حل کنید و بعد از بررسی خودآزمایی‌ها سؤالات پرتکرار را در این زمینه بررسی کنید.

سعی کنید در درس‌هایی مثل ریاضی و علوم مسئله‌های زیادی تمرین کنید و کتاب‌های دیگری را در زمینه‌های مرتبط با این دو درس بخوانید.

یکی از روش‌هایی که به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهتر یاد بگیرید و در درس‌های مدرسه پایه‌ی قوی داشته باشید این است که از کتاب‌های درسی‌تان سؤال طرح کنید.

سؤال طرح کردن باعث افزایش کیفی درس خواندن شما می‌شود و ضمن افزایش تسلط باعث بالا رفتن قدرت تحلیلتان می‌شود.

این تجزیه و تحلیل به شما قدرت درک سؤالات مفهومی و دام‌دار و هم‌چنین قدرت حل تست‌های گوناگون می‌‌دهد.

سؤالات را به صورت چهارگزینه‌ای طرح کنید و سپس آن‌ها را بررسی کنید. نکات مهم آن را حتماً در کتاب خودآموزی ثبت کنید.

انگیزه‌ی شما در ابتدای راه برای استفاده‌ی بیش‌تر و بهتر و رساندن مباحث در هر آزمون بسیار بالاست و با انرژی مضاعفی این نیم‌سال را آغاز می‌کنید. هیجان و انگیزه‌ی شما بیش‌تر است و می‌توانید یک شروع قوی داشته باشید.

ادامه مطلب...

در حالی به نیم‌سال دوم نزدیک می‌شویم که همه‌ی شما یک تغییر بسیار مهم و کاربردی در خود احساس می‌کنید: کشف دقیق روش مطالعه‌ی هر درس.

بدون شک همه‌ی دانش‌آموزان سخت‌کوش در نیم‌سال دوم برای بهتر شدن نمرات خود برنامه‌ریزی خواهند کرد. خبر خوشحال‌کننده برای شما این است که در ادامه‌ی راه دو منبع بسیار مفید و کاربردی در پیشبرد این هدف در اختیار خواهید داشت: کارنامه‌ی نیم‌سال اول مدرسه و کارنامه‌ی آزمون‌های آزمایشی

ادامه مطلب...

1- از خودمان یاد بگیریم. از درس خواندن خود یاد بگیریم و روی خود مدیریت داشته باشیم؛ یعنی کارهای خوب خود را بشناسیم؛ کارهایی که در نیم‌سال اول انجام داده‌ایم و باعث شده موفق شویم. به این می‌گویند فراشناخت.

2- از همتایان یاد بگیریم و بدانیم که دانش‌آموزان موفق چه کار کرده‌اند

ادامه مطلب...

1- خواندن همراه نوشتن(باید با چشمان خود مطالب را بخوانیدو در زمان مورد نیاز مطالب را بلند بلند ادا کنید و نکات مهم را یادداشت کنید تا با مطالب مورد مطالعه درگیر شوید.)

2- خط کشیدن زیر نکات مهم(بایدابتدا مطالب را بخوانید و مفهوم را کاملا درك کنید و سپس زیر نکات مهم خط بکشید نه آنکه در کتاب به دنبال نکات مهم بگردید تا زیر آن را خط بکشید.)

3- حاشیه نویسی(براي یادگیري مطالبی که از اهمیتی چندان برخوردار نیستند مورد استفاده قرار می گیرد)

4- خلاصه نویسی(در این روش شما مطالب را میخوانید و آنچه را که درك کرده اید به صورت خلاصه به روي دفتري یادداشت میکنید)

5- کلید برداري(کلمه کلیدي کوتاهترین، راحتترین، بهترین و پرمعنیترین کلمه اي است که با دیدن آن، مفهوم جمله تداعی شده و به خاطر آورده میشود.)

6- طبقه بندي مغز (نوشته هاي خود را به بهترین شکل ممکن سازماندهی میکنید و نکات اصلی و فرعی را مشخص میکنید.